PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Muzyka z lat 30-tych XX wieku w animacji
20.05.13
Przygotowuję animację, którą mam zamiar udostępnić w celach komercyjnych. Chciałbym wykorzystać w niej utwory muzyczne, do których nie posiadam praw użytkowania. Jak wygląda kwestia wykorzystania utworu wykonywanego w latach 30' XX wieku? Czy jest jakiś okres po którym prawa autorskie wygasają? Jak mogę sprawdzić czy do danego utworu / wykonawcy prawa już wygasły? Jaka jest możliwość wykorzystania utworów np. Beethovena w wersji MIDI? Czy wykorzystując taki utwór naruszam prawa wykonawcy utworu MIDI, Beethovena, czy z takiej formy mogę skorzystać?
Kwestia była już poruszana na portalu, więc proszę zapoznać się z szczegółowymi wyjaśnieniami udzielonymi w odpowiedzi na takie pytania.
Wygaśnięcie praw autorskich następuje co do zasady z upływem 70 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zmarł autor utworu (w przypadku utworu współautorskiego – istotna jest data śmierci tego ze współtwórców, który przeżył pozostałych). Odrębną kwestią są jednak prawa pokrewne do artystycznych wykonań utworów oraz do fonogramów.
Wyjaśnienie w tym zakresie zostało opisane w odpowiedzi na pytanie dot. utworów Mikołaja Gomółki. Odpowiedź ta będzie miała także zastosowanie w całej rozciągłości do dzieł Beethovena.
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. flicr.com/by YurB
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office