PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Możliwość wykorzystania muzyki w prywatnym klipie
03.04.13
Jestem absolwentką PWSFTviT i chciałabym pod fragmenty filmów ze szkolnych lat podłożyć piosenkę California Dreamin i The Mamas and the Papas i umieścić na YouTube oraz swojej stronie internetowej jako operatorski showreel. Czy muszę zwrócić się do twórców o licencję? Jeśli nie, to jak powinnam podpisać taki klip na YouTube?
Bez zezwolenia twórców dzieła (kompozytora, tekściarza, wykonawcy) nie będzie możliwe wykorzystanie wskazanych utworów. Głównie dlatego, iż showreel będzie umieszczony na YouTube oraz stronie internetowej, do której dostęp ma nieograniczony dostęp osób. W tej sytuacji najlepiej zwrócić się do ZAIKS-u (organizacji zbiorowego zarządzania) – opłata wynagrodzenia na rzecz tej organizacji rozwiąże problem.
Wskazówka praktyczna: nie ma przeszkód w podkładaniu muzyki do filmów jeśli są one wyświetlane/dostępne tylko dla osób najbliższych (osoby pozostające w związku osobistym) – wówczas można podkładać każdy rodzaj muzyki, także tej ogólnoświatowej. Alternatywnie sugeruję skorzystanie z bazy legalnego, bezpłatnego źródła muzyki znajdującego się na YouTube (edytor dźwięków) – pobieranie plików muzycznych jest tam całkowicie darmowe i legalne, a tak pobrane pliki mogą służyć za podkład do wszelkich treści zamieszczanych na YouTube.
Zagadnienie prawne: Jeśli skorzystamy z muzyki ogólnoświatowej to należy uiścić tantiemy na rzecz autorów muzyki i jej wykonawców. Zawsze należy również oznaczyć autorów, z których dzieła korzystamy (imię i nazwisko lub pseudonim) oraz oznaczyć tytuł dzieła.
Prawnicy dla Legalnej Kultury
fot. flicr.com/by Fora do Exico
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office