PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Muzyka z radia i telewizja – w knajpce
28.11.12
Moja knajpka jest w małym miasteczku, gdzie utrzymanie jej to duży wysiłek. Płacę do ZAIKS-u i STOART-u, jednak szukam możliwości legalnego ominięcia tych opłat – i mnóstwo informacji znajduję, ale są sprzeczne.
Skoro licencja Creative Commons jest w świetle prawa legalna, to czy powinnam mieć jakiś dowód na upublicznianie takiej muzyki? Jak udowodnić, że nie łamię prawa, chociaż nie mam podpisanej umowy z OZZ (organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi)? Czy rzeczywiście nie mam prawa (bez płacenia tantiem) włączać np. TVN 24? Czy radia emitujące taką muzykę są legalne (czy w ogóle takie nie istnieją) – np. http://radio.wolnemedia.net?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa publiczne udostępnienie utworu, a więc m.in. odtwarzanie muzyki w takim miejscu jak restauracja, stanowi formę korzystania z utworu muzycznego, za które istnieje konieczność uzyskania zgody uprawnionego oraz uiszczenia opłat licencyjnych (art. 24 pr. aut.).
Opłaty te należy uiścić na rzecz podmiotu uprawnionego do utworu (najczęściej jest to sam autor, producent bądź inny podmiot np. dystrybutor, na rzecz którego zostały przekazane prawa oraz praw do udzielania dalszych licencji) lub za pośrednictwem właściwej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.
Powstanie obowiązku uzyskania zgody na korzystanie z utworu oraz zapłaty opłat licencyjnych (chyba że dany podmiot decyduje się na udzielenie licencji nieodpłatnie) jest niezależne od indywidualnej sytuacji podmiotu korzystającego z utworu.
Jeżeli chodzi o kwestie licencji Creative Commons, to należy dokładnie zapoznać się z jej treścią i jeżeli dany utwór jest objęty taką licencją, a warunki tej licencji obejmują zamierzony rodzaj korzystania, to można z niej skorzystać respektując wszystkie postanowienia takiej licencji. Istotne jest zwrócenie uwagi na zakres terytorialny obowiązywania danej licencji Creative Commons.
Jeżeli chodzi o udostępnianie w restauracji programów telewizyjnych, to wymaga ono z kolei uzyskania licencji na reemisję utworów audiowizualnych (filmy, reklamy, seriale, wideoklipy itp.) a także innych utworów oraz przedmiotów praw pokrewnych zawartych w programie telewizyjnym (prawa do muzyki, utworów słownych, prawa do fonogramu, prawa do artystycznych wykonań utworów).
Agata Marcinkowska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office