PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Muzyka w spektaklu a prawa autorskie
02.12.16
W naszym Domu Pomocy Społecznej działa zespół teatralny złożony z mieszkańców i pracowników, wystawiający dla mieszkańców nieodpłatne okazyjne przedstawienia. Wykorzystujemy do tego istniejące utwory we własnej interpretacji. Najczęściej muzyka i wokal jest na żywo - czasem z mida (legalnie zakupionego), bardzo rzadko z podkładu mp3. Jakie mamy zobowiązania wobec praw autorskich do utworów, które wykonujemy i co powinniśmy zrobić, aby tych praw nie naruszać?
Chcąc zgodnie z prawem korzystać z utworów muzycznych podczas wydarzeń organizowanych przez Dom Pomocy Społecznej, należy zwrócić się do autora lub organizacji zbiorowego zarządzania w celu uzyskania odpowiedniego zezwolenia na eksploatację dzieł.
W zależności od rodzaju utworu, z jakiego Państwo korzystają – różnić się będą zobowiązania względem autorów. W przypadku odtworzenia utworu muzycznego wykonywanego na nagraniu przez wokalistę – może dojść do naruszenia nie tylko praw autora słów i muzyki, ale także artysty wykonawcy – wokalisty, muzyka. W przypadku prezentowania własnych wykonań do muzyki odtwarzanej z gotowych podkładów, niezbędna będzie zgoda autora muzyki danego utworu.
Agata Duniak - Majcher, aplikant radcowski
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office