PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Prawne uwarunkowania rejestracji i obrotu utworami muzycznymi
21.11.16
Jestem nauczycielem przedsiębiorczości, moi uczniowie biorą udział w programie edukacyjnym młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo i wpadli na pomysł nagrania płyty z szantami i sprzedaży jej. Jak wygląda w takiej sytuacji sprawa z prawami autorskimi?
Utwory muzyczne podlegają ochronie na gruncie prawa autorskiego. Wyłączny monopol dotyczący decydowania o ich wykorzystaniu przysługuje ich twórcy. W opisanej sytuacji - utrwalenie wykonań utworów na płytach a następnie sprzedaż nośników stanowią pola eksploatacji utworu, w ramach których konieczne jest uzyskanie od autora odpowiedniej licencji – zezwolenia na takie działanie. Wobec powyższego, chcąc wykorzystać utwory (szczególnie w celach komercyjnych) należy zwrócić się do podmiotu dysponującego prawami autorskimi do utworu w celu uzyskania odpowiedniej licencji. W pierwszej kolejności najlepiej skontaktować się z właściwą organizacją zbiorowego zarządzania (np. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS) w celu sprawdzenia, czy dany repertuar objęty jest przez nią ochroną. Jedynym wyjątkiem, gdy nie będzie konieczne ubieganie się o zawarcie umowy licencyjnej będzie sytuacja, gdy utwór znajduje się w domenie publicznej - zasobie dzieł, co do których autorskie prawa majątkowe wygasły wskutek upływu czasu (70 lat od śmierci twórcy). W takich okolicznościach, korzystanie z dzieł nie jest już ograniczone.
Agata Duniak - Majcher, aplikant radcowski
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office