PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:




Zapytaj prawnika
Publikacja własnej książki z wierszami Jana Brzechwy

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

 Publikacja własnej książki z wierszami Jana Brzechwy

Publikacja własnej książki z wierszami Jana Brzechwy

30.07.14

Właśnie ukończyłam studia Projektowanie Wydawnicze i jako studentka stworzyłam projekt: książkę Polsko-Angielską ZOO z wierszami Jana Brzechwy, ponieważ projekt jest dość udany myślę o publikacji, ale nie wiem, jak się za to zabrać pod względem poszanowania praw autorskich. Czy jest to realne? Czy mogę liczyć na ukierunkowanie w tym temacie? 



Dla legalnego opublikowania takiej książki konieczne jest uzyskanie od spadkobierców autora zgody na eksploatację utworu w oryginale oraz w postaci opracowania (tłumaczenie utworu jest jedną z form opracowania). Należy zatem zawrzeć stosowną umowę licencyjną, najlepiej w formie pisemnej (jeżeli miałaby być to licencja niewyłączna, to teoretycznie forma pisemna nie jest konieczna, lecz ze względów praktycznych zdecydowanie zalecana). Jeżeli projekt książki jest już gotowy, to można postarać się o objęcie licencją gotowej postaci książki, aby nie było wątpliwości co do zakresu udzielonej zgody (licencji). Jan Brzechwa zmarł w roku 1966, co oznacza, że prawa autorskie do jego twórczości nadal trwają. Brak podstaw do możliwości korzystania z dzieła i jego tłumaczenia bez zgody uprawnionego.

Oczywiście publikacja utworu mu się odbyć z poszanowaniem praw osobistych twórcy – należy zatem stosownie oznaczyć autorstwo, zaś tłumaczenie musi być wierne i odzwierciedlać właściwie wydźwięk utworu.

Ponadto, jeżeli tłumaczenie zostało sporządzone przez osobę trzecią, należy uzyskać także stosowna licencję od tłumacza, bowiem tłumaczenie stanowi odrębny przedmiot prawa autorskiego, niezależnie od praw do oryginału oraz prawa do zezwalania na wykonywanie praw do dzieł zależnych.

Emilia Chmielewska

Prawnik

Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.



Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura



Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura




Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 



Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!