PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Przedruk artykułu

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Przedruk artykułu

Przedruk artykułu

27.02.19

Chciałbym przedrukować artykuł, który ukazał się w 1956 r. w nieistniejącym od ponad 60 lat czasopiśmie. Niestety wszyscy współautorzy dziś już nie żyją. Do kogo w takiej sytuacji powinienem się zwrócić z pytaniem o zgodę na przedruk. 

Posiadanie zezwolenia podmiotu uprawnionego, w przypadku wskazanym w pytaniu, wydaje się konieczne dla zgodnego z prawem ponownego opublikowania artykułu, bowiem wątpliwym jest by prawa autorskie majątkowe do niego już wygasły, co zasadniczo ma miejsce z upływem 70 lat od końca roku kalendarzowego w którym zmarł najdłużej żyjący ze współtwórców.


W związku z powyższym, należałoby ustalić kto jest podmiotem uprawnionym z tytułu autorskich praw majątkowych do danego tekstu – tzn. czy są to spadkobiercy autora, czy też wydawnictwo, na które twórca przeniósł prawa autorskie do niego, a następnie uzyskać jego zezwolenie. Jeżeli wydawnictwo przestało istnieć, uzyskanie ww. informacji faktycznie może okazać się utrudnione, nie mniej jednak może np. za pośrednictwem Internetu uda się Panu zidentyfikować któregoś z członków rodziny zmarłych twórców i poprzez kontakt z nim uzyskać informacje o tym komu przysługują prawa autorskie majątkowe do opublikowanego w 1956 roku tekstu.

Opracowanie: Sara Dobrzańska

Fundacja Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaSpodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!