PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Przekazanie praw autorskich do wykonania audiobooka

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Przekazanie praw autorskich do wykonania audiobooka

Przekazanie praw autorskich do wykonania audiobooka

21.08.17

Szanowni Państwo, jestem zainteresowana wykonaniem audiobooka, jednak zanim to zrobię chciałabym przedstawić moje wątpliwości. Podręcznik, który chciałabym nagrać został wydany przez Wydawnictwo X, nie został w nim zawarty Copyright autorów oraz posiada ISBN. O ile wiem, nie było umowy między wydawnictwem a autorami na przekazanie praw. Czy w związku z tym Autorzy mogą wydać go w wersji cyfrowej (audiobook) przez inne wydawnictwo z nowym numerem ISBN? Czy działając w ten sposób autorzy nie dopuszczą się autoplagiatu? 

Po pierwsze należy wskazać, że działalnie potocznie zwane autoplagiatem, stanowi naruszenie regulacji prawa autorskiego jedynie w przypadku gdy autorskie prawa majątkowe do publikowanego ponownie utworu zostały uprzednio przeniesione na rzecz podmiotu trzeciego – np. wydawnictwa. Autoplagiat, nie jest bowiem odmianą przestępstwa zwanego plagiatem – czyli przywłaszczenia sobie autorstwa albo wprowadzenia w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania (art. 115 par.1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).  


Autoplagiat, który może być kwalifikowany jako naruszenie zasad etyki ale nie jako przestępstwo, definiuje się bowiem jako wielokrotne publikowanie tego samego tekstu, bez informacji, iż materiał ten, lub jego istotne fragmenty, został już opublikowany wcześniej. Zatem w tym przypadku nie może być mowy o przywłaszczeniu bądź wprowadzeniu w błąd co do autorstwa.

Dlatego też jeżeli autorskie prawa majątkowe do opublikowanego wcześniej materiału nie zostały wcześniej przeniesione na wydawnictwo, oraz w publikacji zostanie zawarta informacja, że materiał będący jej przedmiotem został już opublikowany wcześniej w formie podręcznika pt. XYZ i ukazał się nakładem wydawnictwa ZYW, to takie działanie nie tylko nie będzie stanowiło naruszenia prawa autorskiego ale także nie będzie autoplagiatem.

Nagrany w ten sposób audiobook może zostać oznaczony nowym numerem ISBN, który będzie identyfikował to konkretne wydawnictwo.  

Sara Dobrzańska
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaSpodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!