PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Skanowanie książek do postaci cyfrowej
23.02.17
Czy mogę świadczyć komercyjnie usługę skanowania książek do postaci cyfrowej jeżeli potencjalny klient, który byłby odbiorcą jedynej tak powstałej kopii, jest właścicielem skanowanego egzemplarza?
Nabywając legalnie egzemplarz książki, możemy go zarówno skopiować, jak i zeskanować na własny użytek. Możemy również skorzystać z usług punktu świadczącego odpłatnie usługi kserowania lub skanowania.
Jednak właściciel egzemplarza publikacji nie jest w żaden sposób uprawniony do udostępniania kopii egzemplarza innym osobom, umieszczania kopii cyfrowej w Internecie czy jakiegokolwiek dalszego rozpowszechniania utworu. Dokonując takiego działania, wkracza w autorskie prawa majątkowe autora i musi liczyć się z grożącą mu odpowiedzialnością cywilną, a nawet karną.
Natomiast zgodnie z art. 20¹ ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, posiadacze urządzeń reprograficznych, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie zwielokrotniania utworów dla własnego użytku osobistego osób trzecich, są obowiązani do uiszczania, za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, opłat w wysokości do 3% wpływów z tego tytułu na rzecz twórców oraz wydawców, chyba że zwielokrotnienie odbywa się na podstawie umowy z uprawnionym. Opłaty te przypadają twórcom i wydawcom w częściach równych.
Podsumowując, posiadacz urządzeń reprograficznych prowadzacy działalność gospodarczą w zakresie zwielokrotniania utworów dla własnego użytku osobistego osób trzecich powinien zawrzeć umowę licencyjną z właściwą organizacją zbiorowego zarządzania - Stowarzyszeniem KOPIPOL - oraz uiścić opłatę reprograficzną na rzecz autorów i wydawców. Wówczas dokonywanie skanu książki, którego jedynym odbiorcą będzie właściciel egzemplarza, będzie zgodne z prawem.
Agata Duniak - Majcher, aplikant radcowski
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office