PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Odzież z naszywkami przedstawiającymi postaci z popkultury
25.08.14
Chciałabym produkować odzież z naszywkami przedstawiającymi postaci z popkultury (filmów, seriali, kreskówek oraz książek fantasy i science- fiction). Czy podlegają one ochronie wizerunku osobowego, czy jakiegoś innego prawa? A jeśli tak to chcąc wykorzystać wizerunek na przykład Batmana i Gandalfa, to muszę pozwolenie/ licencję zdobyć u każdego z twórców oddzielnie?
W zakresie wykorzystania postaci z kreskówki/ bajki/ komiksu proszę o zapoznanie się z informacją przedstawioną już na Portalu pod linkiem:
http://legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/zapytaj-prawnika/radio-i-telewizja/707,licencja-na-wykorzystywanie-wizerunku-postaci-z-bajki
We fragmencie tym znajdują się także cenne wskazówki w zakresie uzyskania licencji, którą faktycznie należy zdobyć od każdego uprawnionego z osobna; przede wszystkim zakres niezbędnych informacji w tym zakresie będzie można uzyskać u organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi – Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Natomiast w zakresie wykorzystania wizerunku postaci (osoby) z filmu, czy serialu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim prawo do ochrony wizerunku tej osoby. Jeśli np. zechce utrwalić się w postaci naszywki określonego aktora/ aktorkę w charakterystycznym dla niego stroju z danego serialu/ filmu, umiejscowieniu go w charakterystycznej przestrzeni to wówczas może dojść nie tylko do naruszenia wizerunku określonego artysty, ale też np. do naruszenia praw artysty do stworzonych fotosów wykonanych na planie zdjęciowym określonego filmu/ serialu, zwłaszcza jeśli naszywka będzie ich wiernym odwzorowaniem. W tym zakresie również warto byłoby zwrócić się o informacje do SFP-ZAPA – Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Małgorzata Kutaj
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office