PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Czy kopiowanie tatuażu narusza prawa autorskie?
24.03.14
Czy kopiowanie tatuażu narusza prawa autorskie? Czy jeśli chcę zrobić komuś tatuaż, który ma już ktoś inny i który jest jego pomysłem, mogę to zrobić? Czy mogę wytatuować komuś np. obraz Dalego?
Tatuaż najczęściej (a w przypadku tych bardziej skomplikowanych – w zasadzie zawsze), będzie spełniał cechy utworu plastycznego, który został wykonany w pewnej specyficznej technice. Z tego względu podlega on ochronie prawnoautorskiej, dlatego, formalnie rzecz biorąc, nie można bez zgody autora takiego utworu plastycznego, stworzyć jego reprodukcji na ciele innego klienta.
Analogicznie rzecz wygląda co do reprodukowania w formie tatuażu dzieł znanych (czy też nieznanych) artystów. Trzeba zwrócić uwagę na to, że może w takim przypadku dojść nie tylko do naruszenia autorskich praw majątkowych, ale także – osobistych. Ze względu na to, że odtworzenie obrazu malarza na ciele przy pomocy ograniczonych możliwości technicznych, najczęściej nie jest perfekcyjne, zazwyczaj dojdzie do naruszenia integralności utworu. Ponadto, jest duże prawdopodobieństwo naruszenia uprawnienia do rzetelnego wykorzystania dzieła – można przypuszczać, że twórca sztuki wysokiej, mógłby sobie nie życzyć, by jego dzieło posłużyło za wzór do tatuażu.
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. gerard79 /sxc.hu
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office