PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Czy w przewodniku o mieście mogę wykorzystać zrzuty ekranu, na których znajdą się zdjęcia udostępnione na portalu internetowym?
17.07.15
Szanowni Państwo, zwracam się z prośbą o udzielenie pomocy. Otóż w publikacji artystycznej (przewodnik po Warszawie) chciałabym wykorzystać jako materiał ilustracyjny stare zdjęcia Warszawy pozyskane ze strony: http://www.mapa.um.warszawa.pl (mapa historyczna) - po prawej stronie znajduje się przycisk "zdjęcia" i można wybrać rok, z którego te zdjęcia mają być. Chciałam je pozyskać poprzez zrobienie zrzutu ekranu. I tu pojawia się pytanie: czy takie zachowanie byłoby zgodne z prawem? Czy mogę tak postąpić, bo zdjęcia nie są obciążone prawami autorskimi czy może powinnam się gdzieś zwrócić o udzielenie licencji? Czy licencji w takim razie udziela urząd miasta?
Opisany stan faktyczny wskazuje na to, że wykorzystanie zrzutów ekranu przedstawiających stare fotografie w ramach przewodnika zawierającego miedzy innymi poszczególne zdjęcia obejmujące cel jakim jest wyjaśnianie tego czego dotyczy przewodnik lub na zasadzie prawa gatunku twórczości - będzie dopuszczalne i uzasadnione, jeżeli oczywiście sam przewodnik będzie posiadał cechy utworu (przejaw działalności twórczej i odznaczający się indywidualnym charakterem). Szczegółowe omówienie przesłanek prawa cytatu oraz istoty celów, dla których można posłużyć się cytatem zostało omówione już na łamach strony internetowej Legalnej Kultury w odpowiedzi dotyczącej tematu: Jak można interpretować prawo cytatu?
Należy dodatkowo pamiętać, że prawo cytatu stanowi wyjątek od reguły monopolu twórczego, w związku z czym należy korzystać z niego ostrożnie i tylko w granicach niezbędnych dla realizacji jednego z celów wskazanych w prawie cytatu przez ustawodawcę.
Podejmując decyzję o wykorzystaniu zrzutu strony internetowej przedstawiającej zdjęcie czy też innego utworu, należy wziąć pod uwagę, czy wykorzystanie danego utworu lub pokazanie tych fotografii odbiorcom jest rzeczywiście konieczne dla właściwego zrozumienia przez nich treści przygotowanego przewodnika, czy też istnieje jeszcze inny sposób dla lepszego zrozumienia przez odbiorcę danych treści.
Jarosław Jastrzębski
Radca prawny
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office