PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Niebiletowany pokaz filmu reżysera zmarłego w 1938 r.
24.09.13
Czy można zorganizować w kinie publiczny pokaz niebiletowany filmu z oryginalnie zakupionego nośnika DVD, którego reżyser zmarł w 1938 roku, a Polski dystrybutor utracił do niego prawa?
W odniesieniu do utworu audiowizualnego prawa autorskie wygasają z upływem siedemdziesięciu lat od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego. Zatem fakt, iż reżyser zmarł w 1938 roku nie przesądza jeszcze o tym, że prawa do filmu już wygasły. Możliwe było bowiem, że dłużej niż reżyser pozostał przy życiu inny z ww. współtwórców tego filmu.
Dopiero gdy stwierdzimy, iż od końca roku, w którym zmarła ta z wymienionych wyżej osób, która przeżyła pozostałe z nich, minęło już 70 lat, będzie można uznać, że utwór należy do domeny publicznej i można z niego swobodnie korzystać.
Wskazówka praktyczna
Należy pamiętać, iż wygaśnięcie dotyczy jedynie autorskich praw majątkowych,
nie obejmuje natomiast praw osobistych, które nadal muszą być respektowane. Oznacza to, że konieczne jest np. oznaczanie autorstwa utworu czy też nieingerowanie w jego integralność.
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. sxc.hu/ mrwojcie
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office