PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Okładka, scena z filmu lub logotyp jako ilustracja na portalu www
05.07.13
Załóżmy, że projektuję portal www na potrzeby firmy zajmującej się udostępnianiem telewizji. W celu prezentacji rozmieszczenia poszczególnych kanałów bądź filmów, chciałbym się posłużyć grafikami z Internetu, które służyć będą jedynie jako element poglądowy. Czy użycie okładki bądź sceny z filmu lub logotypów kanałów tv jest niezgodne z prawem?
Odpowiedź nie może być jednoznaczna, ponieważ z informacji podanych w pytaniu nie można w pełni odtworzyć sytuacji użytkownika.
Jeżeli chodzi o logotypy, to rozważenia wymaga kwestia ryzyka naruszenia praw do znaków towarowych. Ze względu na to, że mamy do czynienia z użyciem tych znaków w funkcji informacyjnej – to na pewno będzie możliwe legalne użycie ich formy słownej. Co do formy graficznej, czyli pełnego logotypu, istnieją już wątpliwości, ponieważ cel informacyjny jest spełniony już w sytuacji, gdy użyjemy samej formy słownej znaku (przykładowo wystarczy podać słowo TVN, Polsat, by użytkownik wiedział o jaki kanał chodzi, nie jest konieczne umieszczanie całego logotypu). Ze względu na to, że planowane użycie ma służyć reklamie firmy będącej operatorem telewizyjnym, to użycie logotypów innych firm (stacji nadawczych) mogłoby zostać uznane za nieuczciwe wykorzystanie znaku towarowego a nawet czyn nieuczciwej konkurencji (tzw. pasożytnictwo). Dlatego też odradzałabym korzystnie z logotypów bez zgody podmiotu uprawnionego.
Z kolei, jeżeli chodzi o użycie sceny z filmu czy jego okładki, to problem dotyczy możliwości naruszenia praw autorskich do tych utworów. W moim przekonaniu nie ma podstaw, by móc powołać się tutaj na prawo cytatu, bowiem strona internetowa ma niewątpliwie charakter reklamowo – informacyjny (generalnie komercyjny) a nie np. artystyczny czy naukowy. Brak także innych wyjątków od ochrony prawnoautorskiej uzasadniających możliwość bezumownego wykorzystania chronionych materiałów. Zatem użycie ich bez zgody twórcy będzie stanowiło naruszenie praw autorskich (chyba że dany element nie jest już chroniony np. kadr pochodzi z filmu, do którego prawa autorskie już wygasły).
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. flirc.com/by_Fora de Exico
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office