PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Filmoterapia – wymogi autorskoprawne
04.12.19
Szanowni Państwo, czy jest wymagana odrębna licencja(oprócz posiadania filmu na oryginalnym nośniku) na zorganizowanie filmoterapii(seanse filmowe połączone z ich omówieniem razem z pacjentami) prowadzonej na oddziale szpitalnym leczenia uzależnień. Pytam w imieniu podmiotu prywatnego, który realizuje terapię w całości w ramach kontraktu z NFZ.
Szanowny Panie, w przypadku wskazanym w pytaniu oprócz wykorzystania utworu z legalnego nośnika konieczne wydaje się uzyskanie odpowiedniej licencji na projekcje filmu, bowiem jej cel zdaje się wykraczać poza przewidziane przez Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych przypadki dozwolonego użytku utworów chronionych. Co prawda bowiem ustawodawca przewidział możliwość użycia utworów podlegających prawnoautorskiej ochronie, bez konieczności uzyskania ogólnie wymaganej licencji, do celów terapeutycznych czy też leczniczych, niemniej jednak odnosi się to jedynie do osób niepełnosprawnych (art. 331 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
Wyjątkiem od powyższego obowiązku będą przypadki utworów, do których wygasły już autorskie prawa majątkowe, co w uproszczeniu ma miejsce po upływie 70 lat od śmierci najdłużej żyjącego współtwórcy.
Opracowanie: Sara Dobrzańska
Fundacja Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office