PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Umieszczanie w Internecie fragmentów filmów i muzyki
09.04.13
Czy zgodne z prawem jest umieszczanie w internecie fragmentów filmów i muzyki? Jeśli tak, to jakiej maksymalnej długości urywek można zamieścić? Słyszałem, że legalne jest np. skopiowanie do 5 % książki bez czyjejkolwiek zgody.
Czy podobnie jest z filmem i muzyką? Oczywiście mówimy o działalności niekomercyjnej, a raczej społeczno-religijnej.
Użycie fragmentów utworów jest dozwolone jedynie wówczas, gdy w danym przypadku możliwe będzie powołanie się na tzw. „prawo cytatu”. Legalność użycia - w ramach tego wyjątku od ochrony - nie jest jednak uzasadniona objętością tekstu, lecz funkcjonalnym związkiem cytowanego tekstu z utworem, do którego został on wcielony. Zasadniczym zatem warunkiem skorzystania z prawa cytatu jest użycie urywka utworu w ramach innego utworu, który stanowi samoistną całość (jest twórczy, posiada indywidualny charakter). Niemożliwe jest zatem użycie prawa cytatu w przypadku zamieszczania na stronach internetowych luźnych, niewcielonych do żadnego własnego utworu, fragmentów tekstów, filmów czy muzyki. Zasady prawa cytatu zostały szczegółowo omówione w ramach odpowiedzi na inne pytania, do których w tym zakresie odsyłam. Co ważne, możliwość powołania się na prawo cytatu należy oceniać indywidualnie w każdym konkretnym przypadku – nie można oceniać tego abstrakcyjnie.
Zgodnie z polskim prawem, nie można zatem – bez skutecznego powołania się na prawo cytatu – zamieszczać w Internecie fragmentów utworów, nawet jeżeli ich objętość nie przekraczałaby 5 % całości utworu. Dotyczy to zarówno fragmentów utworów literackich (książek) jak i filmów czy muzyki.
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. archiwum LK
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office