PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Kserowanie materiałów w pracy logopedy
05.09.14
Chciałabym się dowiedzieć, czy kserując obrazki, kolorowanki czy fragmenty tekstów czy kart pracy naruszam prawa autorskie. Pracuję w szkole, jestem logopedą.
Zgodnie z art. 27 pr. aut. instytucje naukowe i oświatowe mogą, w celach dydaktycznych, korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz sporządzać w tym celu egzemplarze fragmentów rozpowszechnionego utworu. Przez instytucję oświatową należy rozumieć także szkołę (zarówno publiczną, jak i niepubliczną). Szkolny logopeda może więc w swojej pracy dydaktycznej korzystać z książek i innych utworów, a także sporządzać kopie ich fragmentów.
Ponadto, zgodnie z art. 29 ust. 1 pr. aut. wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem i nauczaniem. Posługiwanie się fragmentami większych utworów (np. fragmentami tekstów) czy drobnymi utworami w całości (np. kolorowanką z książki z kolorowankami) w celu wyjaśniania lub nauczania (np. nauczania poprawnej wymowy), przy jednoczesnym opatrywaniu ich własnym twórczym omówieniem lub ćwiczeniami, mieści się w granicach prawa cytatu i nie wymaga zgody twórcy utworu cytowanego – nawet jeśli odbywa się poza instytucją oświatową (np. w ramach prywatnych zajęć logopedycznych).
Maciej Marek
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office