PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Użycie obrazu Muchy do stworzenia płaskorzeźby
31.10.13
Kiedy wygasa prawo autorskie? Czy mam prawo użyć obrazu malarza Mucha (secesja) aby stworzyć płaskorzeźbę komercyjną?
W pierwszej kolejności należy wskazać, że prawo autorskie posiada dualistyczną konstrukcję. Konsekwencją tego jest odrębny status osobistych oraz majątkowych praw autorskich.
Ochrona autorskich praw osobistych jest nieograniczona w czasie. Oznacza to, że nigdy nie wygasa specyficzna więź autora z utworem. Obejmuje ona w szczególności: prawo do autorstwa utworu oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo, prawo nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, a także możliwość decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności czy nadzór nad sposobem korzystania z utworu. Oczywiście z biegiem lat, szczególnie wiele lat po śmierci twórcy, osobisty wymiar ochrony tej grupy praw autorskich zyskuje nowy charakter i przekształca się w interes powszechny w ochronie dorobku twórcy. Majątkowe prawa autorskie, zgodnie z art. 36 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych gasną z upływem 70 lat, zasadniczo okres ten liczony jest od śmierci twórcy.
Ustawa nie różnicuje okresu ochrony w zależności od rodzaju dzieła. Wygasłe majątkowe prawa autorskie nie mogą być przedmiotem obrotu, nikt nie może więc udzielić np. licencji na skorzystanie z obrazu. Utwór ten wszedł już do tzw. „domeny publicznej”, można z niego swobodnie korzystać, jednak należy pamiętać, że ochrona niemajątkowej sfery interesów twórcy trwa nadal, stąd koniecznym będzie uwzględnienie osobistych praw autorskich autora obrazu poprzez np. oznaczenie obrazu imieniem i nazwiskiem malarza.
Magdalena Krawczyk
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. sxc.hu/ coopgreg
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office