PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Prawo cytatu w opowiadaniach
28.02.20
Czy mogę w swoim opowiadaniu, nakład 1000 egz. zacytować fragment wiersza W. Szymborskiej bez naruszenia praw autorskich?
Tak, pod warunkiem, że cel wykorzystania fragmentu wiersza autorstwa W. Szymborskiej, będzie mieścił się w celach prawa cytatu, o których mowa w przepisie art. 29 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie bowiem z ww. regulacją wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości (szerzej o tym jak należy interpretować prawo cytatu można dowiedzieć się tutaj: https://www.legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/zapytaj-prawnika/cytat/553,jak-mozna-interpretowac-prawo-cytatu). W takim przypadku, nie będzie konieczne posiadanie ogólnie wymaganego przez prawo autorskie zezwolenia od twórcy (jego następców prawnych), należy jednak pamiętać o wymogu oznaczenia autora cytowanego fragmentu oraz źródła, z którego on pochodzi.
Opracowanie: Sara Dobrzańska
Fundacja Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office