PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Wykorzystanie utworów Mikołaja Gomółki
16.11.12
Organizuję konferencję dla nauczycieli, uczniów, studentów; konferencja jest bezpłatna. Czy, i na jakich zasadach, mogę wykorzystać fragmenty utworów Mikołaja Gomółki (kompozytora renesansowego)?
Twórczość Mikołaja Gomółki nie została objęta ochroną prawa autorskiego ze względu na to, że kompozytor ten żył i tworzył przed powstaniem regulacji prawno autorskich (okres jego życia przypada na lata 1535-ok.1609). Dzieła tego kompozytora należą więc do tzw. "domeny publicznej", co oznacza, że można z nich korzystać bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek zezwoleń ani ponoszenia opłat. Dotyczy to jednak samych kompozycji tego autora (czyli zapisów nutowych, które w związku z nieobjęciem ochroną mogą być dowolnie wykonywane).
Należy jednak zwrócić uwagę, że na utrwalony utwór muzyczny składają się nie tylko prawa autorskie do muzyki (prawa kompozytora), ale także:
- prawa autorskie do aranżacji muzycznej
- prawa pokrewne do artystycznego wykonania utworu (tj. prawa instrumentalistów oraz dyrygenta, którzy wykonali kompozycję)
- prawa pokrewne do fonogramów.
- Prawa te chronione są odrębnie, co oznacza, że podlegają ochronie prawnej niezależnie od praw kompozytora. W związku z tym ich legalne wykorzystanie będzie warunkowane uzyskaniem odpowiednich licencji.
Podsumowując: dozwolone będzie wykorzystanie utworów Mikołaja Gomółki bez konieczności uzyskiwania licencji, jeżeli: muzyka ta będzie na przykład wykonywana na żywo przez osobę, która zgodzi się na publiczne wykonanie utworu bądź odtworzone zostanie nagranie, do którego wszystkie prawa autorskie i prawa pokrewne wygasły.
W każdym innym przypadku należy uzyskać odpowiednie licencje na wykorzystanie praw autorskich i praw pokrewnych zawartych w danym nagraniu.
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office