Filharmonia Gorzowska
Filharmonia jest obiektem kompleksu gorzowskiego Centrum Edukacji Artystycznej. Jest to najmłodsza instytucja kultury w Gorzowie Wielkopolskim, jedna z najmłodszych filharmonii w Polsce. W czasie pandemii oferuje koncerty, warsztaty i drobne formy muzyczne online na swoim kanale youtube.
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Zanim Szczecin doczekał się Filharmonii z prawdziwego zdarzenia, muzycy orkiestrowi grali i ćwiczyli w różnych miejscach. Pierwsze koncerty kameralne odbywały się w dawnym kinie Bałtyk, Państwowych Zakładach Konfekcyjnych i remizie tramwajowej. Podejmowano też próby dzielenia siedziby z Miejską Radą Narodową (dzisiejszy budynek Urzędu Miasta). Dopiero oficjalne utworzenie Państwowej Filharmonii w Szczecinie poprawiło skomplikowaną sytuację muzyków. Od 2014 Filharmonia ma swoją siedzibę w nowoczesnym budynku, wyróżnianym w wielu konkursach, zbudowanym w miejscu zniszczonego w końcu II wojny światowej secesyjnego budynku Konzerthaus. Od niedawna Filharmonia organizuje wydarzenia online.
Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to instytucja artystyczna, która powstała w 2014 roku z połączenia Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Stawia sobie za cel propagowanie wśród mieszkańców Dolnego Śląska i osób odwiedzających Wrocław aktywnego udziału w życiu kulturalnym. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu jest jednym z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej. Mieści cztery sale koncertowe – Salę Główną na 1800 osób i trzy sale kameralne dla 250–450 słuchaczy. W czasie pandemii NFM przeniosło swoją działalność do sieci. Transmisje oraz nagrania dostępne są na fanpage'u na Facebooku, kanale YouTube oraz na stronie.
Olsztyński Teatr Lalek
Historia Olsztyńskiego Teatru Lalek rozpoczyna się w listopadzie 1953 r. Powstaje wtedy Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko - Mazurskiej "Czerwony Kapturek". W prawie siedemdziesięcioletniej działalności OTL odbyło się ponad 230 premier dla dzieci, młodzieży i widzów dorosłych. W czasie pandemii zaprasza na spektakle i warsztaty online.
Opera i Filharmonia Podlaska
Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku obecnie największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejsze centrum kulturalne w tej części Europy. Początki Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej sięgają 1954 roku, kiedy w Białymstoku została powołana Państwowa Orkiestra Symfoniczna. Muzycy Orkiestry nie mieli wówczas własnej siedziby – próby i koncerty odbywały się m.in. w Teatrze Dramatycznym im. Al. Węgierki czy Pałacyku Gościnnym w Białymstoku. Po dwudziestu latach działalności artystycznej Orkiestra otrzymała status filharmonii i przeniosła się do sali koncertowej przy ulicy Podleśnej. W związku z pandemią działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej jest tymczasowo realizowana online.
OPERA NOVA w Bydgoszczy
Jej historia zaczęła się od Studia Operowego, którego pierwsze przedstawienie "Flis" i "Verbum nobile" 21 września 1956 r. Moniuszki oraz "Wesele w Ojcowie" Kurpińskiego dały początek odległej jeszcze w czasie Operze. Dziś Opera Nova w Bydgoszczy to imponujący obiekt, którego trzy kamienne kręgi malowniczo położone w zakolu Brdy, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, stały się jednym z symboli miasta. Okazyjnie udostępnia spektakle ze swojego repertuaru online.
Play Kraków
to jedyna taka w Polsce platforma VOD pełna miejskiej KULTURY. Ma ambicje prezentować wielkie muzyczne widowiska, spektakle teatralne, recitale czy spotkania z pisarzami z całego świata. Play Kraków to platforma stworzona na zlecenie Miasta Krakowa, a jej operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Teatr 6. piętro w Warszawie
Prywatny teatr, którego współwłaścicielami i dyrektorami są: Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin. Teatr ma siedzibę w Sali Koncertowej na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Teatr od początku istnienia kieruje się zasadą Wyższy Poziom Teatru. W czasie pandemii teatr nawiązał współpracę z platformą Player, gdzie prezentowane są wybrane spektakle.
Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Najstarszy zespół filharmoniczny działający w Polsce po II wojnie światowej – istnieje od grudnia 1944. Filharmonia w swoim repertuarze ma utwory od baroku po muzykę współczesną (także musicalową i estradową). Na swojej stronie ma warsztaty online dla dzieci, a okazjonalnie proponuje wersje online swoich koncertów.
Filharmonia Narodowa
Instytucja kultury, funkcjonująca w gmachu, zaprojektowanym w stylu eklektycznym, wzorowany na Operze Paryskiej, który został wzniesiony w latach 1900–1901. Od 1955 w Filharmonii organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, jest ona też gospodarzem Forum Lutosławskiego oraz Warszawskiej Jesieni. Na stronie Filharmonii jest zakładka „multimedia”, gdzie melomani mogą znaleźć wiele zarejestrowanych w tym obiekcie koncertów oraz wysłuchać wybranych wydawnictw.
Nowy Teatr w Warszawie
Nowy Teatr ma swoją siedzibę w zabytkowych budynkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania na Mokotowie. Na terenie liczącym 9 tys. metrów kw. powstało nowe centrum kulturalne. Otwarcie odbyło się w kwietniu 2016 roku. W hali warsztatowej MPO z 1927 roku, która została w 2008 roku wpisana do rejestru zabytków, powstała sala widowiskowa ze sceną i widownią na 450 miejsc. Nowy Teatr obecnie pomieści również m.in. księgarnię oferującą wydawnictwa na temat teatru i sztuki, kawiarnię połączoną z oranżerią, a także przestrzeń, w której będą się odbywać wystawy, koncerty, seminaria, konferencje, próby oraz małe przedstawienia. Teatr dysponuje również własną platformą VOD.
Opera Bałtycka
Opera zlokalizowana w gdańskiej dzielnicy Aniołki to największa instytucja kultury województwa pomorskiego. Poprzez zróżnicowany repertuar oraz bogatą ofertę edukacyjną stara się budować jak największą świadomość kultury u coraz szerszego grona odbiorców. W czasie pandemii zaprasza na spektakle online.
Opera na Zamku w Szczecinie
Powstała pod nazwą Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego. Pierwszą premierą przygotowaną przez szczeciński zespół, która miała miejsce 25 stycznia 1957 roku, była „Kraina uśmiechu” Ferenca Lehára, a gościnnie wystąpili w niej soliści Operetki Gliwickiej. W początkowych latach siedzibą Operetki była sala gimnastyczna Komendy Wojewódzkiej MO. W 1958 roku Operetka została upaństwowiona, a jej nazwę zmieniono na Teatr Muzyczny. Od 1978 roku siedzibą Opery jest Zamek Książąt Pomorskich. W związku z pandemią na stronie rozpoczęła się działalność online.
Opera Śląska w Bytomiu
Za datę inauguracyjną działalność Opery Śląskiej przyjmuje się 14 czerwca 1945 roku, datę wystawienia „Halki” Stanisława Moniuszki – pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce. W ciągu istnienia sceny zrealizowano na niej ponad 250 premier oper, operetek i baletów. Strona opery oferuje dostęp do wybranych spektakli online.
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
Jeden z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce. Istnieje od 1945 roku. Dzisiejszy repertuar, adresowany głównie do widowni dziecięcej − to zarówno baśniowa klasyka jak i pozycje współczesne. Realizowany w różnych konwencjach i technikach, wykorzystuje środki teatru lalkowego, ale też związki ze sceną żywego planu. Od 2002 roku „Ateneum” jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”. Aktualnie na stronie ma szeroką ofertę spektakli archiwalnych online. (bezpłatne)
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Warszawska scena teatralna działająca od 1930 roku. Posiada platformę VOD, na której prezentuje wydarzenia około teatralne.