360 stories
Jak zwiedzić Amsterdam, Barcelonę, Berlin, Paryż, Pragę i Rzym bez wychodzenia z domu? Wystarczy wejść na tę stronę. Każde miasto jest drobiazgowo sfotografowane. Najważniejsze obiekty architektury, muzea i inne ciekawostki obejrzymy z punktu obserwacyjnego w technice 360 stopni (nierzadko będą to realizacje w formie video, co może wywołać wrażenie bilokacji). W lewym górnym rogu strony wyświetla się kilkuzdaniowa informacja na temat danego miejsca, pod spodem kilka przykładowych zdjęć. Kiedy już znudzi Wam się Europa możecie wyjechać w podróż do Erewania lub Rio de Janeiro.
Albertina
Wiedeńska Albertina to największa na świecie kolekcja grafik, w swoich zbiorach muzeum posiada 65 tys. rysunków i ponad milion rycin. Część z nich możecie zobaczyć dzięki wirtualnej wycieczce po Pałacu Albertina, zaś największe dzieła pogrupowane zostały w zakładce "Collection". Znajdziecie tu rysunki takich malarzy jak Rafael, Rembrandt, Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Pieter Bruegel, Claude Monet, Pablo Picasso czy Gustav Klimt.
Art Agenda Nova
Galeria od jedenastu lat prezentuje i bada najciekawsze zjawiska młodej sztuki współczesnej; wspiera eksperymentalne projekty artystyczne, współpracuje z uznanymi twórcami i instytucjami, prezentuje sztukę poszukującą nowych środków wyrazu, działania interdyscyplinarne, nowe technologie, video, instalacje malarskie, obiekty. Galeria współpracuje głównie z artystami młodego pokolenia o ustalonej już pozycji, stara się także wspierać interesujące debiuty. Na stronie znaleźć można galerię z pracami z kolekcji stałej i legalnie pobrać portfolio wybranych artystów.
Artspace
Artspace TO serwis, skupiający galerie sztuki współczesnej z całego świata. Zarejestrowanym użytkownikom oferuje możliwość zakupu wybranych dzieł po specjalnych cenach, uczestnictwo w wirtualnych wernisażach oraz pomoc w wyborze dzieł sztuki.
Canadian Museum of History
Kanadyjskie Muzeum Historyczne to jedna z najstarszych tego typu instytucji na Nowym Kontynencie. Powstałe w 1856 roku muzeum przybliża historię człowieka na ziemiach kanadyjskich od 20 000 lat. Muzeum jest przyjazne dla dzieci i połączone z salą IMAX 3D. Wiele wystaw dostępnych jest on-line, a niektóre z nich występują tylko w takiej formie, łączącej ze sobą galerie zdjęć, filmy i inne multimedia.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Muzeum techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest po trosze każdą z tych instytucji. W kolekcjach muzeum znajdują się zarówno XIX-wieczne tkaniny koszulowe, jak i tekstylia medyczne; zabytkowa niderlandzka tapiseria i przestrzenna kompozycja Magdaleny Abakanowicz; kostium Chanel i dres z kreszu; drewniane czółenko i krosno pneumatyczne, łowicki pasiak i burnus marokańskiego górala; haftowany sztandar i szydełkowa serwetka. Jedna z wystaw stałych zrobiona we współpracy z Google Arts & Culture jest dostępna jako galeria zdjęć.
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Kolekcja budowana jest od 2007 roku, co czyni instytucję jedną z najmłodszych w Polsce. Młody wiek decyduje o głównych obszarach zainteresowań. Toruńskie CSW zajmuje się przede wszystkim polską sztuką z lat 80. i 90., performance'em, sztuką społeczną, eksperymentalnymi formami realizowanymi przy użyciu nowych mediów oraz wzornictwem i projektowaniem graficznym. Dobrze opisaną kolekcję cyfrową można przeglądać przy użyciu filtrów technika/autor. Oprócz tego w fotogalerii znajdziemy prace Bałki, Brzozowskiego, Fangora, Nowosielskiego i Wróblewskiego.
Cyfrowa Stacja Muzeum
Stacja Muzeum gromadzi zabytki techniki kolejowej, takie jak tabor kolejowy, elementy infrastruktury kolejowej, a także pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce. W październiku 2016 r. Stacja Muzeum rozpoczęła projekt pn. „Zapomniane skarby – zdigitalizowane i udostępnione w Stacji Muzeum”, którego celem było zapisanie w formie cyfrowej i udostępnienie na specjalnie stworzonej platformie blisko 4 tys. najcenniejszych eksponatów ze zbiorów Stacji Muzeum. Częścią tej platformy jest strona internetowa Cyfrowa Stacja Muzeum, na której zamieszczone są skany i fotografie zdigitalizowanych eksponatów.
9/11 Memorial Museum
Żywy pomnik i hołd złożony prawie 3 tys. ofiarom pamiętnych zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Muzeum upamiętnia także poległych w zamachu bombowym przy World Trade Center w 1993 roku. Dziś w miejscu dwóch bliźniaczych wież znajdują się głębokie baseny, wciąż napełniane wodą z największych w USA sztucznych wodospadów. Właściwa część muzeum znajduje się w podziemiach. Wśród ok. 11 tys. zgromadzonych przedmiotów są 58-tonowe stalowe schody - ostatnia drogę ucieczki - jak i drobne, pozornie nic nie znaczące przedmioty osobiste. Wystawę można oglądać online, także za pośrednictwem interaktywnego wideo (Interactive Museum Experience).
Andy Warhol Museum
Największe amerykańskie muzeum dedykowane jednemu artyście znajduje się w Pittsburghu. W 17 salach znajduje się ponad 900 obrazów, 2000 rysunków, 4000 zdjęć oraz rzeźby i taśmy filmowe z twórczością Andy'ego Warhola. Dużą część kolekcji możecie przeglądać cyfrowo, a wiele z nich znajdziecie tylko na stronach internetowych muzeum.
Artfinder
Artfinder to serwis dla artystów i koneserów sztuki, miejsce, w którym bezpiecznie możemy kupić dzieła sztuki artystów z całego świata, a jeśli tworzymy - dołączyć do bazy artystów.
Biennale di Venezia
Biennale di Venezia to najważniejsza impreza, która prezentuje dorobek artystów z całego świata. Odbywa się co 2 lata, a towarzyszą jej imprezy Biennale della Danza, Biennale di Architettura oraz słynny Festiwal Filmowy w Wenecji. Strona internetowa Biennale prezentuje artystów, wydarzenia i bieżące informacje na temat imprez Biennale.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu
Głównym przedmiotem zainteresowania Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych jest funkcjonowanie dwóch systemów jenieckich: niemieckiego i radzieckiego w okresie II wojny światowej. Szczególnie ważne są losy polskich jeńców wojennych w tych systemach, jak również dzieje polskich żołnierzy internowanych w czasie wojny w krajach neutralnych.
Centrum Pompidou
Mieści w sobie Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej, Centrum Badawczo-Koordynacyjne Akustyki, Bibliotekę Kandinsky’ego i Bibliotekę Publiczną. Dysponuje jedną z najbogatszych kolekcji sztuki współczesnej w Europie. Strona umożliwia przejście do katalogów i materiałów poszczególnych placówek.
Cleveland Museum of Art
Cleveland Museum of Art - od czasu otwarcia w 1916 roku Muzeum Sztuki w Cleveland (CMA) stara się przekazywać przyjemność i sens sztuki jak najszerszej publiczności. Stwierdzenie „z korzyścią dla wszystkich ludzi na zawsze” zostało zapisane przez Jeptha Wade’a w 1892 roku w akcie darowizny ziemi, na której stoi muzeum. Służy również jako podstawa, na której zbudowano instytucję, odzwierciedlając przekonanie jej założycieli, że muzea powinny być miejscem inspiracji i tworzenia cudów i sensu w życiu ludzi. Ostatnio muzeum udostępniło 30 000 obiektów cyfrowych do wykorzystania bezpłatnie i bez ograniczeń.
Danubiana Meulensteen Art Museum
O ile Słowacja nie kojarzy się jako dobry adres do obcowania z europejską sztuką przez duże "Sz" to Danubiana walczy z tym stereotypem. Albo jest wyjątkiem od reguły. Muzeum położne malowniczo nad dunajskim półwyspem, zaledwie 15 km od centrum Bratysławy, integruje dokonania współczesnych artystów lokalnych, jak i rzuca światło na prace sąsiadów z Austrii i Węgier. Ważną częścią kolekcji zagranicznej są także dokonania twórców holenderskich.