Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


 W czerni kina: "Maiden"

KAMPANIA SPOŁECZNA I PROJEKTY

/ W czerni kina

W czerni kina:

W czerni kina: "Maiden"

07.08.19

O sile kobiet opowiadał już niejeden film i choć świat się zmienia, kobiety noszą spodnie, uprawiają sport, ale temat nierównego traktowania płci jest wciąż aktualny.

Jak ogromną siłę miały te, które trzydzieści lat temu wpadły na pomysł zebrania kobiecej załogi do udziału w ekstrymalnych regatach Whitbread Round the World Race – wyjątkowo niebezpieczym, ale prestiżowym żeglarskim wyścigu?


 

Obserwując dziewczyny z „Maiden”, w napięciu, walczące z żywiołem, możemy dać się przekonać, że z odpowiednią determinacją, można pokonać wszelkie przeszkody. Również niechęć, uprzedzenia i stereotypy nie powstrzymały siły i potrzeby realizacji własnych marzeń.

 

I tak, w 1989 roku grupa niezwykle upartych, odważnych, niezależnych kobiet stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę. I nie zważając na nic, wystartowały w ekstrymalnych regatach Whitbread Round the World Race. Tracy Edwards – prawdziwa buntowniczka, skiperka pierwszej kobiecej załogi w historii wyścigu, zgromadziła dziewczyny na jachcie „Maiden”.

„Dziewczyny na morzu to same problemy”. „Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Ale nie wierzyła w to i uparcie walczyła, nie tylko z żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą z każdej strony. „Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem” – mówi po latach. „Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!” – dodają żeglarki.

 


Film przybliża nam niewiarygodną historią z pozoru zwykłych żeglarek, które razem znalazły w sobie wyjątkową siłę, przecierając tym samym szlaki kolejnym pokoleniom silnych kobiet, chcących zmian na lepsze.

 

Dokument „Maiden” Alexa Holmesa pokazuje, jak Tracy Edwards z załogą walczyły na równi z mężczyznami, nie tylko o sukces w ekstrymalnych zawodach, ale i o szacunek, uznanie, o należne kobietom miejsce. Przeciwnikiem groźniejszym od zabójczego żywiołu i bezkresnego oceanu, okazali się wszyscy ci, którzy wątpili, ci, którzy wmawiają kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają.

A ocean? Ocean jest wolnością.

 


Reżyser i producent filmu „Maiden“ - Alex Holmes jest laureatem nagrody BAFTA, dotychczas nagrodzy za dokument „Lance Armstrong: Nie cofnę się przed niczym“, który zebrał świetne recenzje i nagrody. Filmowa hybryda sportu ekstrymalnego i wielkich, pięknych emocji jest czymś, co każdego widza pobudzi do działania, zmotywuje, zaszczepi inspirację.

 

“Maiden” można zobaczyć na ekranach polskich kin od 9 sierpnia 2019 r.
Fundacja Legalna Kultura realizuje projekt szkoleniowy, którego celem jest edukacja w zakresie prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej pomocna zarówno w nauczaniu, jak i w nauce, ale także w bezpiecznym korzystaniu z zasobów kultury w życiu codziennym.

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

SZKOLENIA I WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI, EDUKATORÓW I UCZNIÓW

Celem szkoleń i warsztatów jest edukacja w zakresie korzystania z zasobów kultury przydatnych w pracy dydaktycznej oraz w pracy twórczej, a także w nauce z poszanowaniem praw twórców. Prowadzący warsztaty przybliżą uczestnikom problematykę z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz korzystania z zasobów kultury z legalnych źródeł, a także dostarczą narzędzi pomocnych w pracy dydaktycznej i w nauce. Więcej informacji…


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

 

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu
European Union Intellectual Property Office


 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!