PROJEKT KULTURA NA WIDOKU
/ Kultura Na Widoku 2016
Kultura Na Widoku wystartowała!
02.11.16
Danuta Stenka, Grażyna Torbicka, Janusz Głowacki, Marieta Żukowska, Rafał Królikowski, Kasia Klich, Katarzyna Maciąg, Olga Bończyk, Michał Urbaniak, Joanna Chacińska, Bartosz Gelner - to tylko część grupy twórców i ludzi kultury, którzy 2 września razem z nami zainaugurowali na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie III edycję ogólnopolskiego projektu Kultura Na Widoku.
- Akcja Legalnej Kultury przypomina o wysiłku twórców, który możemy docenić nie tylko poprzez chodzenie do kina czy czytanie książek, ale także w przestrzeni internetowej. Z drugiej strony Kultura Na Widoku ma na celu upowszechnienie dostępu do tych wszystkich dzieł i uzmysłowienie tym, którzy korzystają z nich na co dzień, że dostęp do nich może być i łatwy i legalny - mówił podczas uroczystej inauguracji Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jacek Wojciechowicz podkreślając, że inwestowanie w kulturę to budowanie przyszłości i powinno ono stanowić jedną z podstawowych powinności władz wobec mieszkańców.
Kultura Na Widoku to instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych (w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni). W tym roku pojawią się także citylighty na 600 przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce. Do dyspozycji użytkowników jest 20 000 plakatów w bibliotekach, urzędach i szkołach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski. W tym roku proponujemy także wirtualne spacery po muzeach świata. Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.
W bogatych zbiorach Kultury Na Widoku każdy znajdzie coś dla siebie. Łącznie na regałach, plakatach, citylightach i stronie internetowej www.kulturanawidoku.pl dostępnych jest 275 filmów i spektakli teatralnych, 257 albumów muzycznych, 387 książek, 97 wirtualnych spacerów po muzeach i 43 gry komputerowe. A wszystko to nieodpłatnie bądź w niezwykle promocyjnych cenach.
Specjalne miejsce w projekcie poświęcone zostało twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, którego 20. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Związana z Rokiem Kieślowskiego kolekcja to 16 filmów, wśród których znaleźć można te najsłynniejsze, jak "Przypadek", "Amator" i trylogia "Trzy kolory", a także wcześniejszą, dokumentalną twórczość autora "Dekalogu" oraz albumy z muzyką Zbigniewa Preisnera pochodzącą z jego filmów.
Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia naszych partnerów – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury, Miasta st. Warszawy, AMS GLS.
Współorganizatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury.
Dzięki Urzędowi m.st. Warszawa i Zarządowi Transportu Miejskiego Kultura Na Widoku jest obecna na 300 przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie.
Firma AMS udostępnia Kulturze Na Widoku 300 przystanków na terenie 6 dużych polskich miast.
Kulturę na Widoku do miejscowości w całej Polsce dostarcza GLS.
Wi-fi i wsparcie promocyjne zapewnia Play.
- Dajemy dostęp do bogactwa legalnych zasobów umożliwiając milionom odbiorców kontakt z najwybitniejszymi dziełami artystów z całego świata. Idea cyfrowych kolekcji czyni sztukę powszechnie dostępną i bliską – na wyciągnięcie ręki i Na Widoku. Cieszcie się nią razem z Legalną Kulturą – mówi Kinga Jakubowska, Prezes Fundacji.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office