PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Postępowanie w przypadku naruszania praw autorskich

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Postępowanie w przypadku naruszania praw autorskich

Postępowanie w przypadku naruszania praw autorskich

13.11.15

Witam. Proszę o poradę. Napisałem artykuł i wysłałem wraz ze zdjęciami na portal strony. Artykuł jest nastawiony pozytywnie i opisuje Dzień Działkowca w naszym ogrodzie. Został tam zamieszczony wraz z moim podpisem, jako autora oraz zdjęć. Ostatnio odkryłem, że autor zmieniony został na: „Zarząd ROD”… Wystosowałem pismo drogą elektroniczną do administratora strony i dostałem informację, że autora zmieniono na życzenie Prezesa ROD. Jako, że redaktorem strony jest inny podmiot poinformowałem o przywróceniu stanu faktycznego lub wykasowanie artykułu zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich: Uzyskałem odpowiedź, że zgodę musi się ustosunkować Prezes ROD bo na jego polecenie zostało zmienione. Brzmi to śmiesznie, bo zawsze przy artykułach istnieje podpis osoby. Zastanawiam się w ogóle, po co pytają o zgodę na przywrócenie autorstwa osoby zewnętrzne. Jak Państwo co powinienem dalej z tym zrobić bo nie ma żadnej reakcji ze strony PZD. Z poważaniem.

Pewnych wskazówek co do tego, do kogo należy skierować nasze żądania w przypadku naruszenia praw autorskich, w szczególności w zakresie oznaczania autorstwa utworu dają nam przypisy prawa autorskiego dotyczące odpowiedzialności karnej za naruszenie praw autorskich. Zgodnie z nimi odpowiedzialności karnej podlega ten kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co autorstwa całości lub części utworu. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż to prezes ROD dokonał przywłaszczenia sobie autorstwa utworu lub co najmniej wprowadził w ten sposób w błąd. Tym samym należało by w tym przypadku złożyć odpowiednie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez tą osobę na podstawie danych przedstawionych przez portal.

Jednocześnie będziemy mieli tutaj do czynienia z odpowiedzialnością odszkodowawczą rozumianą jako odpowiedzialność cywilno-prawną, a związana będzie ona np. z naruszeniem osobistych i majątkowych praw autorskich do utworu, które zostały naruszone przez portal internetowy między innymi w tym zakresie, iż mając uzasadnione podejrzenie, iż podmiot który podaje się za autora utworu nim nie jest, nie podjął działań zmierzających do zaprzestania naruszeń i dalej dochodziło do publicznego udostępniania utworu przy naruszeniu uzasadnionych praw twórcy.

Jarosław Jastrzębski
Radca prawnyPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego