Ja w internecieWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Licencje na publiczne pokazy transmisji sportowych

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Licencje na publiczne pokazy transmisji sportowych

Licencje na publiczne pokazy transmisji sportowych

03.11.15

Czy prowadząc pub muszę wykupić licencję na nieodpłatne prezentowanie na ekranie imprez sportowych emitowanych w ogólnodostępnych kanałach telewizyjnych?

Jeżeli chodzi o możliwości dokonywania opisywanej działalności, to była o tym częściowo mowa na portalu Legalna Kultura, m.in. w odpowiedzi na poniższe pytanie użytkownika: http://legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/zapytaj-prawnika/film/134,pokazy-filmowe-w-restauracji

Warto jednak wskazać, że dla konieczności uzyskania licencji na odtwarzanie transmisji sportowych nie ma znaczenia fakt, iż nie będzie pobierana dodatkowa opłata za wstęp do lokalu. Może to mieć natomiast znaczenie dla ustalenia wysokości opłaty licencyjnej. Publiczne udostępnianie nadań telewizyjnych jest bowiem możliwe jedynie za zgodą stacji posiadającej prawa do transmisji. Należy mieć jednak na uwadze, iż w przypadku, gdy publiczne odtwarzanie programu radiowego lub telewizyjnego towarzyszy określonej działalności komercyjnej znacząco ją uatrakcyjniając, to przyjmuje się, iż eksploatacja utworów ma cele komercyjne (ewentualnie promocyjne) i wymaga uiszczenia opłaty licencyjnej. Tak więc w przypadku, o którym mowa w pytaniu jest duże prawdopodobieństwo, że licencjodawca zaproponuje opłatę licencyjną jak dla działalności komercyjnej za takie odtwarzanie.

Wskazać również trzeba, że jeżeli transmisja dotyczy kanału ogólnie dostępnego (tj. niekodowanego) możliwe jest uiszczanie stosownej opłaty licencyjnej za pośrednictwem właściwej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (np. ZPAV).

Jarosław Jastrzębski
Radca prawnyPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego