Ja w internecieWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Pozwolenie na użycie wizerunku Smerfów i odtwarzanie Smerfnych Hitów

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Pozwolenie na użycie wizerunku Smerfów i odtwarzanie Smerfnych Hitów

Pozwolenie na użycie wizerunku Smerfów i odtwarzanie Smerfnych Hitów

14.10.14

Chcę zorganizować koncert Smerfnych Hitów, a do finansowania użyć portalu polakpotrafi.pl. Natrafiłem jednak na pewne trudności. Otóż wiem, że Smerfne Hity mogę odtwarzać legalnie po odpowiednim pozwoleniu od ZAiKS i uiszczeniu tam odpowiedniej opłaty, o tyle jeżeli chodzi o wizerunek Smerfów to mam problem. Po poszukiwaniach wiem, że firma która udziela licencji na Smerfy to I.M.P.S. z Belgii, ale próby kontaktu z nimi póki co kończą się niczym. Czy jest jakaś inna droga do uzyskania licencji albo pozwolenia na użycie wizerunku Smerfów zarówno na koncercie jak i w trakcie działań promocyjnych?

W przedstawionej sytuacji należy odróżnić wykorzystywanie utworów muzycznych od prawa do wizerunku postaci z bajek. W tym drugim przypadku mamy bowiem do czynienia z prawem autorskim do konkretnego utworu plastycznego, który przedstawia wizerunek tej postaci z bajki (lub kilku postaci pochodzących z bajki).

Licencji na wykorzystanie takiego wizerunku powinien udzielić podmiot uprawniony – najprawdopodobniej producent filmu anonimowego lub twórca posiadający prawa do rysunków postaci. Jeśli kontakt z podmiotami uprawnionymi do rozporządzania prawami autorskimi jest utrudniony można w tej sprawie spróbować zwrócić się do Związku Polskich Artystów Plastyków lub Stowarzyszenia Filmowców Polskich, choć możliwość udzielenia licencji w tym zakresie przez organizację zbiorowego zarządzania jest wątpliwa z uwagi na złożony charakter utworu.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż jeżeli postać z bajki jest zarejestrowana jako znak towarowy lub wzór przemysłowy, trzeba będzie dodatkowo uzyskać licencję na korzystanie z odpowiedniego prawa własności przemysłowej.

Jarosław Jastrzębski
Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław JastrzębskiPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego