PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Flash mob na ulicy miasta z wykorzystaniem znanego utworu muzycznego

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Flash mob na ulicy miasta z wykorzystaniem znanego utworu muzycznego

Flash mob na ulicy miasta z wykorzystaniem znanego utworu muzycznego

02.11.15

Chcę zorganizować akcję uliczna w postaci Flash moba w Warszawie. Akcja ma polegać na zatańczeniu prostego układu choreograficznego w rytm znanego utworu muzycznego, piosenki zagranicznego wykonawcy. Jakie zgody i pozwolenia muszę zdobyć? Bądź też gdzie się udać, do kogo zwrócić z pytaniem o możliwość organizacji takiego przedsięwzięcia? Czy konieczne jest w tej sytuacji pozwolenie od ZAIKSu? 

Podczas opisanego w pytaniu wydarzenia doszłoby do publicznego odtworzenia utworu muzycznego nagranego najprawdopodobniej na określonym nośniku, w związku z tym na takie działanie konieczne jest uzyskanie licencji na korzystanie z praw autorskich oraz praw pokrewnych (artystyczne wykonania oraz prawa do fonogramu) do utworu, które będzie podkładem do całego „widowiska”.

Aby móc legalnie wykorzystać w ten sposób utwór, potrzebne będzie uzyskanie licencji na korzystanie z praw autorskich do muzyki, słów piosenki (jeśli takie występują), a także licencji na prawa pokrewne w zakresie wykonania utworu oraz praw do fonogramu, czyli nośnika na którym zapisano wykonanie. Jeżeli wszystkie te prawa zostały przeniesione w danym przypadku na producenta płyty, to on będzie uprawnionym do udzielenia licencji na korzystanie z utworu.

Możliwe jest również uzyskanie stosownej licencji od jednej z organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (np. ZAiKS, SAWP oraz ZPAV), chyba, że dane osoby uprawnione wyłączyły zarząd swoimi określonymi prawami w stosunku do tych organizacji. Należałoby więc zwrócić się do tych organizacji z prośbą o udzielenie licencji oraz opisując cel wykorzystania utworu.

Jarosław Jastrzębski
Radca prawnyPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego