PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Wykorzystanie muzyki pochodzącej z serwisu internetowego w filmie krótkometrażowym

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Wykorzystanie muzyki pochodzącej z serwisu internetowego w filmie krótkometrażowym

Wykorzystanie muzyki pochodzącej z serwisu internetowego w filmie krótkometrażowym

02.11.15

Chcę nakręcić film krótkometrażowy, jednak, żeby wszystko trzymało się jakoś i dobrze ze sobą współgrało potrzebuje muzyki. Wiem, że jeśli kupię ją choćby na muzodajni to potrzebuje innej licencji aby móc wykorzystać ją, a później film wstawić na youtube. Potrzebna jest licencja czy wystarczy dodanie autora muzyki, tekstu czy podać paragraf, który umożliwia mi zrobienie tego.

Jeśli chodzi o wykorzystywanie muzyki jako elementów filmu, to na Legalnej Kulturze była już o tym mowa, między innymi w takich tematach jak: Muzyka w tle filmu czy też Muzyka w tle filmu z imprezy a jego publikacja na YouTube

Podkreślenia tutaj jedynie wymaga, iż jeżeli warunki licencyjne określone przez serwis umożliwiający dostęp do muzyki nie zezwalają na wykorzystanie muzyki w filmie oraz nie zezwalają na publicznie udostępnienie tak włączonej muzyki do filmu, to konieczne jest tutaj uzyskanie zgody twórców na takie wykorzystanie muzyki lub uiszczenie odpowiedniej opłaty licencyjnej na rzecz odpowiedniej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (ZAiKS, STOART).

Odniesienie się natomiast w swoim utworze do autora muzyki czy tekstu wskazywać by mogło ponadto, iż pytający rozważa zastosowanie w tej sprawie prawa cytatu jako jednej z form dozwolonego użytku utworów chronionych prawnie. Jednakże zastosowanie cytatu możliwe jest jedynie odnośnie fragmentu utworu lub drobnego utworu, nie zaś całości utworu jako takiego. Ponadto skorzystanie z tej formy dozwolonego użytku możliwe jest tylko w celu wyjaśniania, analizy krytycznej, nauczania lub podyktowane może być prawami danego gatunku twórczości. W opisanym przypadku działanie takie cech tych raczej nie wykazuje, a ponadto wskazuje się na wykorzystanie całego utworu muzycznego jako podkładu do film, co za tym idzie wykracza to stanowczo poza zakres dozwolonego użytku.

Jarosław Jastrzębski
Radca prawnyPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego