Ja w internecieWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Odtwarzanie muzyki podczas przyjęć

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Odtwarzanie muzyki podczas przyjęć

Odtwarzanie muzyki podczas przyjęć

03.02.14

Chciałbym rozpocząć działalność jako prezenter muzyczny (wesela i inne tego typu przyjęcia). Interesuje mnie jakie muszę mieć „pozwolenia”, zgody czy też jakie opłaty musiałbym ponieść. Dodam, że nie posiadam jeszcze muzyki, ale chciałbym ją pobrać z Internetu. Czy jest w ogóle taka możliwość, że muzykę ściągnę za darmo i wniosę po prostu jakąś ogólną opłatę aby ją odtwarzać? Interesuje mnie wszystko co jest mi potrzebne aby odtwarzać legalnie.

Dla działalności DJ-a niezbędne jest uzyskanie licencji od podmiotów uprawnionych na wszystkie prawa zawarte w utworze. Teoretycznie można je uzyskać od samych uprawnionych – producentów lub twórców, ale najpraktyczniej będzie zwrócić się do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz prawami pokrewnymi (ZAiKS, ZPAV, STOART). Jeżeli uzyskamy nie tylko licencję na publiczne udostępnianie utworu, ale także na jego zwielokrotnianie, to będzie można muzykę pozyskać z Internetu robiąc na swoim dysku odpowiednią kopię.

Wskazówka praktyczna
Zwracając się do odpowiednich organizacji zbiorowego zarządzania warto przedstawić konsultantowi szczegółowy opis planowanego korzystania z utworu wraz z podaniem źródła jego pobrania. Wówczas konsultant będzie mógł dopasować odpowiednie pola eksploatacji, na których ma zostać udzielona licencja w optymalny sposób.

Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.

fot. bea29sm/ sxc.huPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego