PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Publikowanie własnych filmów na YouTubie

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Publikowanie własnych filmów na YouTubie

Publikowanie własnych filmów na YouTubie

18.11.16

Mam pytanie odnośnie publikowania własnych filmów na youtube. Czy kręcąc odcinek, w którym opowiadam o górach i zachwycam się ich pięknem, to czy wklejenie 2 sekundowej migawki z filmu, w której bohater podziwia piękno gór (czyli jest to nawiązanie do tego, o czym mówię) jest możliwe w ramach prawa cytatu?

Wykorzystanie, nawet dwusekundowego fragmentu cudzego filmu, możliwe jest tylko po uzyskaniu zezwolenia jego twórców.

Od tej ogólnej zasady, prawo autorskie przewiduje kilka wyjątków, wśród których jest m.in. prawo cytatu, pozwalające na wykorzystanie we własnym utworze fragmentu już rozpowszechnionego, cudzego utworu bez konieczności uzyskiwania zezwolenia autora. Nie mniej jednak, możliwość powołania się na prawo cytatu ograniczona jest do ściśle określonych celów, takich jak wyjaśnienie, polemika czy analiza naukowa. Zatem jeżeli cel, w jakim chciałaby Pani wykorzystać fragment cudzego utworu, mieści się w celach przewidzianych przez przepis art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, powołanie się na prawo cytatu będzie prawnie dopuszczalne.

Przy powoływaniu się na prawo cytatu należy pamiętać o obowiązku wskazania imienia i nazwiska twórcy dzieła – filmu, który będzie wykorzystywany oraz źródła, z którego pochodzi ten fragment.
Jeżeli jednak cel wykorzystania fragmentu cudzego filmu będzie inny, niż wskazany w art. 29 Ustawy, konieczne może okazać się uzyskanie stosownej licencji od producenta czy dystrybutora filmu.

Sara DobrzańskaPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego