Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Wykorzystanie fragmentu wiersza Bolesława Leśmiana w piosence

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Wykorzystanie fragmentu wiersza Bolesława Leśmiana w piosence

Wykorzystanie fragmentu wiersza Bolesława Leśmiana w piosence

04.12.17

Czy mogę wykorzystać fragment wiersza Bolesława Leśmiana w piosence?

Prawna dopuszczalność korzystania z cudzej twórczości zasadniczo uzależniona jest od uzyskania na to zezwolenia twórcy (albo jego następców prawnych). Nie mniej jednak, prawo autorskie przewiduje od tej ogólnej zasady kilka wyjątków, które dotyczą m.in. utworów do których autorskie prawa majątkowe wygasły i przeszły do tzw. domeny publicznej. Wygaśnięcie autorskich praw majątkowych ma miejsce najczęściej po upływie 70 lat od końca roku kalendarzowego w którym zmarł autor. Ponieważ Bolesław Leśmian zmarł w 1937 roku,  zatem należy uznać, że autorskie prawa majątkowe do jego twórczości wygasły i na wykorzystanie w piosence fragmentu wiersza poety nie będzie konieczne uzyskiwanie zezwolenia jego spadkobierców.

Nie można jednak zapominać, że wygaśnięcie autorskich praw majątkowych nie ma wpływu na konieczność poszanowania autorskich praw osobistych, które bezterminowo chronią więź twórcy z utworem, m.in. poprzez prawo do autorstwa utworu. Dlatego też należy pamiętać o obowiązku umieszczenia np.  w tekście piosenki informacji, że dany jego fragment jest autorstwa poety.

Ps. Zachęcamy także do zapoznania się z prowadzoną przez Fundację jedyną w Polsce, Bazą Legalnych Źródeł, dającą dostęp do zasobów kultury zgodnie z prawem i wolą twórców. Bazę można znaleźć tutaj: http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla.

Sara DobrzańskaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!