Ja w internecie

PROGRAM SZKOLENIOWY W ZAKRESIE ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCHWyszukaj na stronie "Ja w internecie"


PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Czy można samemu przerabiać e-booka (format, okładka, polskie litery)?

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Czy można samemu przerabiać e-booka (format, okładka, polskie litery)?

Czy można samemu przerabiać e-booka (format, okładka, polskie litery)?

04.05.15

Kupiłem e-booka. Czy mogę go konwertować na inny format np, z EPUB na MOBI? Czy mogę go edytować tak, aby poprawnie wyświetlał się na moim urządzeniu (np. Jeśli okładka się nie wyświetla). Chodzi mi o edycje bądź konwersje na własny użytek spraw technicznych związanych z samym formatem e-booka: nie wyświetlanie się okładki, polskie litery, dodawanie okładki jeśli ebook takowej nie posiada itp. Co z takich rzeczy jest w stu procentach legalne, podkreślam, na własny uzytek. Pozdrawiam, Maciej.

W zakres monopolu autorskiego związanego z autorskimi prawami osobistymi wchodzi między innymi prawo do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania czy też prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Tym samym wszelkie zmiany lub modyfikacje i ulepszenia czyjegoś utworu będą zawsze wymagały zgody twórcy. Tak samo będzie w przypadku e-booka, który jest niczym innym jak cyfrową wersją utworu literackiego, natomiast okładka takiej elektronicznej książki to nic innego jak utwór o charakterze plastycznym podlegającym osobnej ochronie prawnej.

Działania takie (polegające na modyfikacjach), podejmowane na potrzeby własnego użytku można by jednak oceniać na gruncie opracowania utworu, które podlega zresztą osobnej ochronie prawnej niezależnej od ochrony przysługującej samemu utworowi. Opracowaniem będzie w szczególności tłumaczenie, przeróbka czy też adaptacja. Samo dokonanie przeróbki nie jest uzależnione od zgody podmiotu uprawnionego, lecz jeśli byśmy chcieli rozporządzać takim przerobionym utworem, wówczas potrzebne jest uzyskanie zgody twórcy utworu pierwotnego (tzw. prawo zależne).

Jarosław Jastrzębski
Radca prawnyPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaDo góry!