PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Czy znalezioną w sieci ilustrację mogę wykorzystać jako logo firmy?

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Czy znalezioną w sieci ilustrację mogę wykorzystać jako logo firmy?

Czy znalezioną w sieci ilustrację mogę wykorzystać jako logo firmy?

17.06.16

Na portalu pinterest znalazłam ilustrację. Bardzo mi się spodobała jako wzór na logo do firmy. Niestety nie znam autora i nie mam możliwości jego odszukania. W jaki sposób mogę wykorzystać ilustrację, aby nie łamać praw autorskich. Jest to niewielki rysunek w formacie jpg czy narysowanie na nim grafiki wektorowej sprawi, że będę mogła go wykorzystywać publicznie?

W takiej sytuacji warto zwrócić się do administratora portalu lub użytkownika udostępniającego ilustrację z prośbą o wskazanie autora. Dodatkowo, niekiedy możliwe jest sprawdzenie statusu prawnoautorskiego obrazów w wyszukiwarce Google grafika, gdzie udostępniono opcję sprawdzenia „prawa do użytkowania”.
Zasadniczo, zgoda twórcy na korzystanie z jego utworu jest niezbędna. Wyjątkiem będzie skorzystanie z prawa cytatu, jednak w razie skorzystania z niego, również w granicach możliwości niezbędne jest oznaczenie źródła i autora przytaczanego fragmentu. Dodatkowo, wymagane jest, aby cytowanie było uzasadnione odpowiednim celem – m.in. nauczania, wyjaśniania, polemiki itp. Sam walor estetyczny nie może przemawiać za dopuszczalnością skorzystania z prawa cytatu z pominięciem obowiązku uzyskania zgody twórcy na korzystanie z utworu.

Agata Duniak
PrawnikPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego