
Wyszukaj na stronie "Ja w internecie" |
|
Wyszukaj na stronie "Ja w internecie" |
|
11.03.16
Czy walory pocztowe: znaczki, karty pocztowe, frankatury podlegają prawu autorskiemu? Czy bez zgody ich autora można je reprodukować w opracowaniach popularno-naukowych?
Kwestia ochrony prawnoautorskiej walorów pocztowych nie została jednoznacznie uregulowana w prawie i należy mieć na uwadze fakt, że to, czy znaki pocztowe (podobna sytuacja dotyczy środków płatniczych) na gruncie ustawy o prawie autorskim są chronione czy też nie – pozostaje kwestią dyskusyjną.
Warto zauważyć, że znaki pocztowe mogą zostać uznane za materiały urzędowe (a te wyłączone są spod ochrony prawa autorskiego), jednak przeważający pogląd wskazuje, że wyłączenie to dotyczy jedynie sytuacji, gdy znaczki są wykorzystywane w swojej podstawowej funkcji - rozpowszechniane są przecież nieustannie na całym świecie w związku z wysyłaniem korespondencji. Natomiast inne użycie tego typu znaków – wymagać będzie zgody podmiotów uprawnionych (wykorzystanie ich w książkach, reklamach, filmach itp.).
Należałoby również rozważyć, czy wykorzystanie danego znaku w publikacji książkowej może mieścić się w ramach prawa cytatu. Przytoczenie czyjegoś utworu lub jego fragmentu byłoby wówczas możliwe bez konieczności uzyskiwania odpowiednich zgód. Dopuszczalne jest to jednak w ściśle określonych prawem warunkach (kwestia ta była wielokrotnie poruszana na łamach portalu Legalna Kultura).
Agata Duniak
Prawnik