PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Co można puszczać legalnie bez opłacania licencji?

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Co można puszczać legalnie bez opłacania licencji?

Co można puszczać legalnie bez opłacania licencji?

06.04.17

Jestem prezesem pewnej organizacji i chciałbym legalnie puszczać członkom i ewentualnym gościom filmy, nie mamy jednak środków na wykup licencji. Stąd rodzą się dwa pytania: - filmy na jakiej *wolnej* licencji można odtwarzać publicznie - jeśli na youtubie znajduje się debata prezydentów USA - czy można ją legalnie publicznie odtworzyć? Czyli - co można puszczać legalnie bez opłacania licencji?

Możliwość publicznego odtwarzania filmów czy programów, bez uzyskiwania zezwoleń twórców jest zasadniczo ograniczona do utworów, które znajdują się w tzw. domenie publicznej – czyli najczęściej do utworów, do których prawa autorskie już wygasły albo nigdy nie powstały, o czym więcej można dowiedzieć się tutaj: http://legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/b-przewodnik-b-po-prawie-autorskim/domena-publiczna. Bazę legalnych filmów, również tych, które znajdują się w domenie publicznej można znaleźć pod adresem: http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/filmy, albo korzystając z wyszukiwarki materiałów na licencji Creative Commons: https://search.creativecommons.org/.

Na marginesie warto wskazać, że gdyby charakter spotkania i grupa jego uczestników była zamknięta i ograniczona tylko do osób pozostających ze sobą w związku osobistym czyli np. będąca w stosunkach towarzyskich grupa koleżeńska, albo rodzina, można byłoby rozważyć możliwość powołania się na tzw. dozwolony użytek osobisty, który pozwala nieodpłatnie korzystać z rozpowszechnionych utworów – w tym np. na wspólne oglądanie filmów czy programów. Nie mniej jednak udział w takim seansie wspomnianych w pytaniu gości - czyli osób z poza grupy, uniemożliwiałby zgodne z prawem powołanie się na dozwolony użytek osobisty.

Legalne, publiczne odtwarzanie filmów z youtube jest uzależnione od rodzaju licencji, na której autorzy danego programu umieścili go w serwisie, nie mniej jednak, najczęściej możliwość ta została ograniczona do dozwolonego użytku osobistego. Zatem jeżeli programy te nie znajdują się w domenie publicznej i nie zostały udostępnione na tzw. wolnej licencji, ich publiczne wyświetlanie może skutkować naruszeniem praw autorskich i w konsekwencji rodzić ryzyko odpowiedzialności, zarówno cywilnej jak i karnej, dlatego też przez publicznym udostępnieniem warto zapoznać się z postanowieniami licencji podstawie film/program umieszczono w Internecie, a także zweryfikować czy podmiot umieszczający, jest podmiotem uprawnionym do rozpowszechniania danego programu/filmu.

Sara DobrzańskaPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego