PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:
Zapytaj prawnika
Użycie muzyki w prywatnym klipie z wakacji

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Użycie muzyki w prywatnym klipie z wakacji

Użycie muzyki w prywatnym klipie z wakacji

09.06.16

Założyłem firmę która montuje filmy z wakacji na użytek prywatny danej osoby (pokazanie znajomym, pamiątka). Opłatę pobieram wyłącznie za montaż, a kupujący wybiera piosenką którą chce mieć w tle. Jak rozwiązac temat prawnie, aby mozną to było robić legalnie? ja otrzymuje piosenke np Beonce oraz prywatny material klienta, montujemy film do tej piosenki, ale oplate pobieramy za montaz, jednak przekazany material zawiera daną piosenke. jak to rozwiazac prawnie aby mozna to bylo robic legalnie? bez tego nie moge ruszyc z biznesem, prosze o informacje.

Legalne eksploatowanie filmu, zawierającego fragment muzyki (np. poprzez jego umieszczenie w Internecie) będzie, co do zasady, wymagało uzyskania odpowiedniej licencji od podmiotów uprawnionych do praw autorskich oraz praw pokrewnych do tego dzieła jakim jest utwór muzyczny lub też słowno-muzyczny (jeśli jest tekst). Podmiotem odpowiedzialnym za ewentualne naruszenie praw autorskich jest osoba, która eksploatuje chroniony utwór wkraczając tym samym w monopol twórczy autora (lub podmiotu praw pokrewnych).
Tym samym w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoich interesów majątkowych przed ewentualnymi roszczeniami ze strony właścicieli praw autorskich należałoby uzyskać od osoby zlecającej montaż takiego filmu informacje, że osoby te uzyskały stosowne licencje na publiczną eksploatację utworu muzycznego (lub słowno-muzycznego) oraz jego włączenie do utworu audiowizualnego jakim jest film. Ewentualnym rozwiązaniem jest odebranie od zlecającego montaż filmu pisemnego oświadczenia, w którym osoba zlecająca wykonanie takiego filmu z podkładem muzycznym oświadcza, że przekazany materiał (w tym muzyczny), nie narusza praw osób trzecich, w tym praw autorskich oraz, że osoba ta nabyła stosowne licencje na taką eksploatację muzyki w ramach filmu. W ten sposób ewentualne roszczenia związane z naruszeniem praw autorskich, czy też praw pokrewnych (jak na przykład praw do artystycznych wykonań) będą kierowane do osoby zlecającej przygotowanie filmu.
Pomimo, iż osoby te deklarują wykorzystywanie takiego nagrania jedynie w celach prywatnych, nie ma w tym zakresie żadnych gwarancji, że taki film nie zostanie udostępniony publicznie, przykładowo w Internecie, co mogłoby narazić na dodatkowe roszczenia.

Jarosław Jastrzębski
Radca prawnyPublikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Do góry!


Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura realizowana przez Fundację Legalna Kultura

W 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego