Dzień Wolnej Sztuki 2017

STREFA WYDARZEŃ

/ Polecamy

Dzień Wolnej Sztuki 2017

Dzień Wolnej Sztuki 2017

Wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość - przekonują organizatorzy Dnia Wolnej Sztuki. Z ich inicjatywy w tym dniu w muzeum zobaczysz zaledwie pięć dzieł. Ale za to poznasz je wnikliwie.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

22 kwietnia 2017 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji. Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia, w tym lista uczestniczących muzeów i galerii znajduje się na www.dzienwolnejsztuki.plDo góry!